Rehabilitacja onkologiczna
Rehabilitacja organizmu po radio i chemioterapii
W świetle najnowszych badań metody terapii oparte na wykorzystaniu tlenu, przedstawiane są jako sposób łagodzenia spustoszeń wywołanych w organizmie po radio- oraz chemioterapii. Z obserwacji naukowców wysnuto wnioski, iż zniszczenia powstają w wyniku zmiany dostawy tlenu do tkanek w leczonym obszarze. W efekcie dochodzi do uszkodzenia popromiennego tkanek zdrowych (ostre reakcje popromienne skóry i nabłonków wyściełających jamy ciała, owrzodzenia, uszkodzenia narządów tj. serce, wątroba, nerki). Mając to na względzie rehabilitacja onkologiczna wykorzystuje tlen w odpowiednich dawkach i przy odpowiednich warunkach, jakie zapewnić może komora hiperbaryczna.
Terapia hiperbaryczna stanowi wsparcie w odbudowie tkanek zniszczonych w wyniku radioterapii. Ma wpływ na naczynia włosowate (odpowiedzialne za właściwe odżywienie kości, skóry i błon śluzowych). Do stymulacji ich wzrostu oraz rozwoju przyczynia się tlen, który korzystnie wpływa również na powstawanie nowych tkanek. Skuteczność leczenia HBOT jest potwierdzana przez wielu światowej sławy specjalistów, którzy rekomendują tlenoterapię hiperbaryczną. Są zgodni w kwestii pozytywnych efektów, wynikających ze zwiększenia podaży tlenu do uszkodzonej tkanki. Z poczynionych obserwacji wynika, że ma to wpływ na:
- tworzenie nowych naczyń krwionośnych,
- poprawę ukrwienia tkanek,
- lepszą regenerację uszkodzonych tkanek.
Powszechnie wiadomo, że nowotwór to choroba wywołana deregulacją funkcji komórek. Dzięki współczesnej nauce możliwe jest kontrolowanie tego rodzaju zaburzeń w rehabilitacji onkologicznej. Interesujące rezultaty w tym zakresie przyniosła terapia tlenem. Gaz ten podany pod zwiększonym ciśnieniem przyczynia się do wzmożenia pracy układu immunologicznego, a tym samym wpływa na poprawę odporności organizmu. Ponadto — co istotne w rehabilitacji onkologicznej — przyczynia się do:
- rewitalizacji komórek, co następuje dzięki dotlenieniu tkanek oraz doprowadzeniu do nich wszystkich składników odżywczych,
- ograniczeniu ryzyka uszkodzeń inicjujących powstanie nowotworu,
- oczyszczenia organizmu z toksyn oraz metali ciężkich (substancji rakotwórczych),
- zmniejszenia poziomu białka C-reaktywnego, TNF-alfa (czynnika martwicy nowotworów) oraz innych markerów stanu zapalnego w organizmie.
Wszystko to przyczynia się do wzrostu zainteresowania tlenoterapią hiperbaryczną jako formą leczenia wspomagającego, stosowanego w rehabilitacji onkologicznej. Dostarczenie do komórek rakowych większej ilości tlenu hamuje proces ich złośliwienia, a niekiedy przyczynia się do ich zniszczenia. Z uwagi na ograniczenie wzrostu i proliferację komórek nowotworowych rozwiązanie to cieszy się coraz większym uznaniem w środowiskach medycznych także jako profilaktyka antyrakowa.
PARAMETRY ZABIEGU:
- Kliniczna komora hiperbaryczna (najnowocześniejsza w Polsce)
- Stosowane ciśnienie do 3 ATA
- Czas trwania zabiegu wynosi 80 minut w tym 60 minut w pełnym ciśnieniu!
- Certyfikowany 100 % tlen medyczny podawany jest z butli tlenowej (nie z koncentratora!)
- Maska BIBS -wysoce specjalistyczny system oddychania – wydychany dwutlenek węgla nie miesza się z tlenem
- „O-ZONE Active” Dedykowany System Dezynfekcji Ozonowej po każdym zabiegu!
- Wysuwane nosze z elektrycznie regulowana wysokością, pozwalające korzystać z leczenia pacjentom bez względu na sprawność fizyczną lub stan zdrowia
- TV- System Video